Lato to czas wakacji i radości. Ludzie mają więcej wolnego czasu, który lubią spędzać na łonie natury. Nie można zapominać o seniorach podczas letnich aktywności. Jest naprawdę wiele sposobów, aby wspólnie spędzać czas, nie skupiając się tylko na podawaniu leków, codziennej higienie i czytaniu książek. Każdy rozumie, że codzienne obowiązki i szybkie tempo życia utrudnia dłuższe spędzanie czasu ze starszymi rodzicami w sezonie letnim. Ale trzeba spróbować poświęcić im trochę więcej czasu, szczególnie latem. Jest wiele sposobów na wspólną aktywność młodszych i starszych członków rodziny i nie ma tu znaczenia wiek.

Pływanie to doskonałe letnie zajęcia dla seniorów

Jeśli rodzina z seniorem mieszka w dużym mieście i mają w pobliżu basen, to z pewnością uda się skorzystać z tej formy aktywności. I dlatego warto pływać: wnuki będą uczyć się tej sztuki, a osoby starsze skorzystają z gimnastyki wodnej. To doskonała forma ruchu dla osób starszych: spala tłuszcz, wzmacnia siłę, poprawia koordynację ruchów, wspomaga pracę kręgosłupa, nie obciąża stawów.

Nordic walking dobry jest przez większość roku

Te energiczne marsze z wykorzystaniem specjalnych kijków z powodzeniem mogą wykonywać osoby w każdym wieku. Co ciekawe, podczas nordic walking wykorzystywane jest 90% mięśni – pozwala to spalić kalorie, wzmocnić układ krążenia oraz wyregulować ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Podparcie kijkami nie tylko angażuje mięśnie ramion i przedramion, ale także odciąża kręgosłup, dzięki czemu ćwiczący jest mniej zmęczony i może pokonywać duże odległości.

Grzyby i ryby to zawsze doskonałe letnie zajęcia dla seniorów

Jeśli pogoda pozwoli, warto wybrać się na ryby lub na grzyby do lasu w towarzystwie rodziców lub dziadków. To świetny sposób na wspólne spędzenie czasu i miłą rozmowę. Młodsze pokolenie powinno być również zaangażowane w tę działalność. Dla starszej osoby, która pasjonuje się wędkarstwem, możliwość przekazania swojej wiedzy wnukowi udowodni, że ktoś jeszcze jej potrzebuje. Wspólne podróżowanie z pewnością pomoże odbudować relacje rodzinne, które poluzowały się z powodu codziennej presji czasu.

Powrót do miejsc młodości seniorów

Dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z seniorem oraz zapoznanie się z historią rodzinną jest wyprawa do miejsc, w których spędzili oni swoją młodość. Może to być również bardzo wzruszająca podróż w przeszłość dla samych osób starszych. Można sprawdzić, czy stoją domy, gdzie dziadek skończył szkołę średnią lub czy jest kawiarnia, w której spotykali się rodzice.

Trochę kultury w letnich zajęciach dla osób starszych

Podczas uroczystości w wielu miejscach w parkach, w domach seniora i na targach organizowane są pokazy filmów, spektakle teatralne, koncerty, zarówno te małe, jak i duże. Komunikacja z kulturą jest zawsze korzystna, ale występy w kinie lub na ulicy są naprawdę zabawne.Trzeba pojechać tam z całą rodziną, także z osobami starszymi i cieszyć się wolnym czasem, ciepłym latem oraz ich obecnością.

Letnie zajęcia dla seniorów w domu spokojnej starości

Dzięki systematycznej aktywności sportowej ciało i forma fizyczna człowieka mimo upływu lat pozostają w dobrej kondycji, co dodatkowo chroni przed zachorowaniem. Lato to pora roku, która bardzo sprzyja aktywności fizycznej, szczególnie dla osób starszych, należy ten czas wykorzystać, co bardziej motywuje do ruchu i zapewnia większe bezpieczeństwo niż w okresie jesienno-zimowym.

Rezultatem uprawiania sportu na świeżym powietrzu jest osiągnięcie niższej wagi, poprawienie nastroju i cieszenie się ze swoich możliwości. Jedną z korzyści płynących z aktywności fizycznej u seniorów jest to, że bezpośrednio wpływa ona na zdolność poruszania się poprzez zatrzymanie postępującej sztywności stawów, która zwykle występuje u osób starszych. To tylko jeden z wielu argumentów przemawiających za aktywnością wśród pensjonariuszy w domach opieki.

Personel domu opieki dla seniorów organizuje w okresie letnim ciekawe wycieczki, podczas których mogą oni poznawać nowe miejsca, rozmawiać o tym co ich zaciekawiło. To poza ćwiczeniami fizycznymi dostosowanymi do wieku i możliwości seniorów najlepsza i ulubiona forma spędzania czasu w ciepłe letni dni. Na terenie domu spokojnej starości odbywają się zajęcia, które wcześniej organizowane były na świetlicy. To znaczy: haftowanie, malowanie, robienie oryginalnych przedmiotów z gliny. Seniorzy mogą wspólnie czytać książki i śpiewać.

Dlaczego seniorzy uwielbiają zajęcia na łonie natury?

Dom spokojnej starości dysponuje pięknym terenem zielonym, który w okresie letnim pachnie trawą i słychać tam śpiew ptaków, dlatego seniorzy wprost kochają spacery wśród drzew i krzewów. Dodatkowo wydzielone alejki i ławeczki wzdłuż nich urozmaicą przechadzki podopiecznych i zapewniają zdrowy wypoczynek. Czas letni spędzony w otoczeniu żywej natury pozwala seniorom dotlenić się, co powoduje, że osiągają ukrytą dotąd witalność. To tam, toczy się letnie życie towarzyskie, dzięki czemu nie czują się już tacy samotni.

Ponadto, aby urozmaicić i wykorzystać letnie dni, personel domu dla osób starszych organizują różne zabawy związane z gimnastyką ruchową. Mają oni świadomość ogromnego wpływu aktywności fizycznej, której efekty są często widoczne gołym okiem. Dzięki pomysłowości profesjonalistów i specjalnym zajęciom połączonym z zabawą, osoby starsze pokonują przeszkody, które uniemożliwiają im udział w zajęciach, a ponadto dostrzegając zdrowotne korzyści płynące z aktywności fizycznej, coraz częściej chcą w nich uczestniczyć.

Explore More

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Uzależnienia to problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uzależnieni od substancji chemicznych, jak alkohol czy narkotyki, czy też od zachowań, takich jak hazard

Szkoła jogi klasycznej Koszalin

Szkoła jogi klasycznej Koszalin

Szkoła jogi klasycznej Koszalin jest miejscem, gdzie czas zdaje się płynąć wolniej, a każdy, kto przekroczy jej próg, ma szansę na spotkanie z samym sobą. Joga, starożytna dyscyplina pochodząca z

Esperal w Poznaniu

Esperal w Poznaniu

Esperal w Poznaniu: alkoholizm to poważne wyzwanie zdrowotne, które dotyka wielu osób na całym świecie. W miarę jak problem ten narasta, tak też rośnie potrzeba skutecznych metod leczenia. Jednym z