Wrastające paznokcie – co kupić?

Wrastające paznokcie – co kupić?
10 listopada 2021 0 Comments

Wrastające paznokcie to bardzo częsty problem powodujący ból i dyskomfort na co dzień. Wiąże się on z nieprawidłowym kierunkiem wzrostu paznokcia, który wbija się w otaczające go skórki. To powoduje nieprzyjemne odczucia. Z wrastającym paznokciem można poradzić sobie na kilka sposobów. Jakie są przyczyny wrastających paznokci? Czy trzeba iść do podologa? Co kupić na wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie – na czym polega dolegliwość? Co ją wywołuje?

O wrastającym paznokciu mówimy wówczas, gdy jego krawędzie zaczynają wrastać w otaczające go tkanki skórne. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem różnych czynników, np. nadmiernego nacisku, paznokieć zmienia swój kierunek wzrostu i wrasta w tzw. wały paznokciowe.

Najczęstsze przyczyny wrastających paznokci to:

 • urazy mechaniczne paznokci, np. stłuczenia, przytrzaśnięcie itd.;
 • zbyt ciasne obuwie wywierające nacisk na palce;
 • niewłaściwa technika skracania paznokci – obcinanie płytki paznokciowej zbyt krótko lub na owalny kształt zwiększa ryzyko wrastania jej krawędzi w skórę;
 • czynniki genetyczne, wrodzone zaburzenia w obrębie palców;
 • wady postawy;
 • zaburzenia motoryki, niewłaściwy sposób poruszania się;
 • deformacje stóp, np. koślawy paluch;
 • zbyt duża masa ciała – powoduje przeciążenie stóp i zwiększony nacisk, co sprzyja wbijaniu się krawędzi paznokcia w tkankę.

Na większe ryzyko wrastających paznokci narażone są również osoby aktywne fizycznie. Dotyczy to zwłaszcza sportowców zajmujących się dyscyplinami, gdzie nadmiernie obciążone są stopy, np. bieganie czy piłka nożna. Dolegliwość tę mogą nasilać także niektóre choroby, np. cukrzyca lub wszelkie zaburzenia krążenia.

Wrastające paznokcie – objawy

W momencie, gdy paznokieć zaczyna wrastać w skórę, narusza jej ciągłość. To z kolei w dość krótkim czasie prowadzi do obrzęku i zaczerwienienia. Poza tymi objawami obserwuje się również „wbijanie” krawędzi paznokcia w otaczające go wały. Dolegliwościom tym towarzyszy ból, zwiększający swoje natężenie zwłaszcza w czasie poruszania się.

Czy z wrastającymi paznokciami trzeba udać się do podologa?

Wrastające paznokcie to problem, który może nawracać. Dlatego też powinien być skonsultowany z podologiem i leczony przez tego specjalistę. W początkowych etapach wrastającego paznokcia można wspomóc się dedykowanymi preparatami.

Uśmierzą one ból i złagodzą dolegliwości. Nie można jednak zlekceważyć wizyty u specjalisty. Dokona on kompleksowych oględzin stóp i pomoże ustalić przyczynę wrastających paznokci. Na podstawie wywiadu i rozmowy dobierze odpowiednią metodę leczenia. Najczęściej jest to założenie klamry na paznokcie. Specjalista może skorzystać również z nastawienia płytki paznokciowej za pomocą tzw. kostki Arkady.

Wrastające paznokcie – co kupić?

Na początkowym etapie wrastania paznokcia warto wspomóc się dostępnymi preparatami, np. płynem lub maścią na wrastające paznokcie. Płyn dobrze sprawdzi się w sytuacji, gdy paznokieć wrasta w naskórek i wywołuje stan zapalny.

Wyciąg z propolisem zawiera aż 20% ekstraktu z propolisu o silnym działaniu zmiękczającym i gojącym. Dzięki temu zmiękcza tkankę skórną wokół płytki paznokciowej, co łagodzi ból i zmniejsza odczuwany dyskomfort. Dodatkowo propolis działa bakteriobójczo, co zapobiega wnikaniu bakterii i innych patogenów w naruszoną tkankę. Przyspiesza proces gojenia i regeneracji.

Zastanawiając się nad kwestią „Wrastające paznokcie – co kupić?”, warto zwrócić uwagę również na odpowiednie maści i żele. Preparaty te przede wszystkim działają przeciwgrzybiczo i zmniejszają ryzyko rozwoju infekcji. Powinny mieć właściwości przyspieszające gojenie oraz zabezpieczające paznokieć przed działaniem czynników wewnętrznych.

 1. Jednym z takich preparatów jest Prontoman żel do profilaktyki przeciwzakażeniowej. Żel ma właściwości odkażające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo eliminuje nieprzyjemnych zapach pojawiający się zwłaszcza przy infekcji grzybiczej, bardzo typowej przy wrastających paznokciach. Pomaga w jej zwalczaniu.
 2. Dobrym wyborem jest również maść ochronna. Jej zadanie to przede wszystkim łagodzenie podrażnień i zapobieganie im. Podrażnienia powodują nieprzyjemny dyskomfort oraz predysponują do rozwoju stanu zapalnego. Maść bogata jest w olejki eteryczne (olejek terpentynowy, eukaliptusowy oraz z drzewa herbacianego) o działaniu m.in. łagodzącym.
 3. Produktem, który łączy w sobie zarówno właściwości łagodzące podrażnienia, jak i działa zmiękczająco na naskórek, jest fluid na wrastające paznokcie. Preparat dodatkowo wspomaga walkę z grzybicą paznokci. W swoim składzie ma m.in. olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy czy miętę pieprzową.

Czy można samemu założyć klamrę na paznokieć?

Zabieg zakładania klamry czy nastawiania paznokcia we właściwym kierunku z reguły jest prosty. Nie oznacza to jednak, że można samodzielnie próbować ustawić płytkę paznokciową.

Każdy taki zabieg powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowaną w tym kierunku osobę, czyli podologa. Próby samodzielnego ustawienia płytki mogą skończyć się pogorszeniem całej sytuacji, wywołaniem stanu zapalnego lub poważnym uszkodzeniem paznokcia.