Jak działa ochrona obwodowa ogrodzeń? Komfort życia w Polsce stopniowo wzrasta. Ma na to wpływ wiele czynników: wyższe zarobki w pracy, wpływ firm zagranicznych na polską gospodarkę czy też wynajdywanie coraz to tańszych metod wytwarzania towarów. Mówiąc sumarycznie: Polacy bogacą się, a tym samym ich majątki są coraz to bardziej wartościowe. Wraz z tym faktem, intensywnemu rozwojowi ulegają wszelkie systemu gwarantujące bezpieczeństwo posesjom, pomieszczeniom lub nawet poszczególnym przedmiotom.

Dlaczego tak jest? Rozwój technologiczny nie tylko pozwolił ludziom na lepsze życie, lecz także przestępcom na stosowanie to coraz nowszych technik umożliwiających przykładowo kradzieże. By zabezpieczyć się przed nimi, coraz więcej osób decyduje się na zakup różnych systemów antywłamaniowych, które pozwalają na szybką reakcję właściciela, a tym samym uchronienie się od potencjalnych strat. Szczególnie potrzebne są one na wsiach, gdzie ludzie posiadają zazwyczaj ogromne tereny, na których znajdują się cenne rzeczy. Jak więc uchronić swój dobytek przed złodziejem?

Czym jest ochrona obwodowa?

Jak działa ochrona obwodowa ogrodzeń?
Jak działa ochrona obwodowa ogrodzeń?

W dzisiejszych czasach alarmy zamontowane w drzwiach, oknach czy też pomieszczeniach mogą nie zdążyć uchronić nas przed potencjalną kradzieżą. Informacja o zagrożeniu bowiem w tym wypadku dochodzi do nas stosunkowo późno, przez co często brakuje czasu na podjęcie odpowiednich środków bezpieczeństwa. By sprostać temu problemowi, wynalezione zostały systemy ochrony obwodowej, które dzięki swojemu mechanizmowi umożliwiły odstraszenie przestępcy zanim dokonał on jakichkolwiek szkód. Jak działają wspomniane urządzenia? Systemy ochrony obwodowej instalowane są na zewnątrz. Aktywuje się on, gdy naruszona zostanie strefa, którą chroni. Włączany jest wtedy alarm, który odstrasza intruza, zanim ten nawet zdąży dostać się na teren posesji. Systemy ochrony obwodowej stosowane są najczęściej na dużych terenach, przykładowo fabrycznych, przemysłowych czy też magazynowych. Jej specjalistyczne wersje natomiast niezbędne są wszelakich bazach wojskowych, budynkach rządowych czy też lotniskach, gdzie istnieje wysokie ryzyko włamania, a tym samym znaczących szkód. Istnieje wiele rodzajów ochrony obwodowej polegających na różnych technikach detekcji. Na czym każda z nich polega?

Polecamy uwadze:

Rodzaje ochrony obwodowej

Najpopularniejszym system ochrony obwodowej jest ten, gdzie urządzenia montuje się na ogrodzeniach otaczających dany teren. Jakie są jednak metody rejestrowania bodźców przez nie? Najczęściej spotykanym systemem detekcji jest piezoelektryczny. Detektory takie wykrywają próby przecięcia lub zniszczenia ogrodzenia, dzięki czemu alarmują o tym mieszkańca danego domostwa lub też pracownika ochrony. Co więcej, istnieje możliwość ich dodatkowej integracji z czujnikami wibracji, które tym samym zwiększają precyzję w wykrywaniu niepożądanych ruchów ogrodzenia. Co jednak zdarzy się, gdy nastąpi bardzo wietrzny dzień, a ogrodzenie będzie się przez to poruszać? Każdy system ochrony obwodowej posiada w tym wypadku sterownik, który potrafi odróżnić ruchy wywołane zjawiskami pogodowymi od ruchów spowodowanych na przykład przez człowieka. Dzięki temu, nie musimy martwić o fakt, iż często będziemy wystawieni na fałszywe alarmy, a sam system będzie sprawiać więcej szkód niż pożytku. Wiele detektorów także zabezpieczanych jest przed oddziaływaniem na nie wysokich lub niskich temperatur oraz obiektów wytwarzających silne pole magnetyczne, przez co działanie takich urządzeń nie będzie w żadnym stopniu zakłócane. Czy istnieją jednak systemy ochrony obwodowej, które sprawdzić się mogą pod ziemią czy też nad nią?

Bariery mikrofalowe i podczerwieni

Obie wspomniane bariery należą do systemu ochrony naziemnej. Systemy ochrony działające na podstawie podczerwieni możemy kojarzyć z wszelkiego rodzaju filmów, gdy to główny bohater przedostać się musiał przez wiązkę promieniowania, tak by go nie przerwać, a tym samym nie uruchomić alarmu. Bariery mikrofalowe natomiast działają w sposób bardzo podobny. Emitują one jednak, jak sama nazwa wskazuje, mikrofale, a nie wiązki promieniowania podczerwonego. Na rynku dodatkowo często można spotkać bariery dualne, które łączą oba wspomniane mechanizmy, by jeszcze skuteczniej chronić dany obszar przed włamaniem. Jeśli natomiast szukamy systemu obwodowego, który ukryjemy pod ziemią, warto w tym wypadku rozważyć czujniki sejsmiczne lub hydrauliczne. Te pierwsze reagują na drgania występujące przykładowo podczas chodzenia. Jeśli więc mamy pewność, że w danym pomieszczeniu nie znajdują się żadne żywe istoty (oczywiście mamy tutaj na myśli ludzi czy też zwierzęta), technologia ta będzie świetnie spełniać swoją rolę. W innym bowiem przypadku istnieje ryzyko zaburzenia jej działania, a tym samym wzniecania fałszywych alarmów. Czujniki hydrauliczne natomiast reagują na zmiany ciśnienia, które wywoływane może być różną siła nacisku na dane podłoże. Swoim mechanizmem więc przypominają czujniki sejsmiczne, stąd też często stosowane są one razem. Podsumowując, istnieje wiele metod, które pomogą nam zabezpieczyć dany teren lub pomieszczenie, lecz by wybrać odpowiednią, trzeba przeanalizować wiele czynników.

Explore More

Przemysł

Przemysł

Przemysł jest jednym z kluczowych elementów współczesnej gospodarki, a jego znaczenie wciąż rośnie w miarę jak rozwija się technologia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak przemysł ewoluował w ostatnich latach,

Klimatyzacja Olsztyn

Klimatyzacja Olsztyn

Klimatyzacja Olsztyn a wybór odpowiedniego systemu, może być złożony ze względu na różnorodność dostępnych modeli i technologii. Ważne jest, aby zacząć od zdefiniowania swoich potrzeb. Czy interesuje nas klimatyzacja w

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień? Czujki ruchu są szeroko stosowane w systemach bezpieczeństwa do wykrywania włamań oraz do automatyzacji technologii oświetlenia i klimatyzacji w domach i biurach. Analitycy spodziewają