Jak działa czujnik ruchu na podczerwień? Czujki ruchu są szeroko stosowane w systemach bezpieczeństwa do wykrywania włamań oraz do automatyzacji technologii oświetlenia i klimatyzacji w domach i biurach. Analitycy spodziewają się, że ich wykorzystanie będzie rosło w tempie 15% rocznie. Tymczasem oczekuje się, że Europa będzie świadkiem najszybszego wzrostu w obszarach zapobiegania intruzom i automatyki domowej. Jednym z najpopularniejszych urządzeń zabezpieczających jest czujnik ruchu na podczerwień.
Jak reagują czujniki ruchu?
Czujnik ruchu na podczerwień to bezkontaktowe urządzenie elektroniczne służące do określania ruchu obiektów w pomieszczeniu poprzez reagowanie na wahania natężenia promieniowania cieplnego tła, które jest nieodłącznym elementem każdej żywej istoty. Urządzenia te idealnie sprawdzają się w obiektach biurowych, przemysłowych, budynkach mieszkalnych, centrach handlowych i wielu innych obiektach.
Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?
Czujniki te reagują na zmiany temperatury w obszarze roboczym. Oznacza to, że reagują na promieniowanie cieplne pochodzące od ludzi, zwierząt, urządzeń mobilnych, które mają inną temperaturę niż temperatura tła. Zasada działania tego czujnika ruchu opiera się na rejestracji fal podczerwonych, czyli promieniowania cieplnego. Następnie pojawia się problem techniczny: sygnał otrzymany z elementu piroelektrycznego jest wzmacniany, przetwarzany na sygnał cyfrowy, podawany do przekaźnika, który otwiera styki i wydaje alarm! reakcja! Zatrzymać sprawcę! Czujniki podczerwieni działają w linii wzroku, czyli gdy między obiektem a czujnikiem nie ma żadnych przeszkód. Jednocześnie są na tyle czułe na niewielkie zmiany temperatury, że umożliwiają precyzyjną regulację. Ponieważ mikroprocesor przetwarza każdy przychodzący sygnał, może najdokładniej sprawdzić ruch i jakość obiektów, co pozwala prawie całkowicie wyeliminować możliwość fałszywych alarmów z urządzenia. Najważniejszą rzeczą jest ustawienie czujnika ruchu na podczerwień, nie będzie on reagował na koty i psy, chyba że określono inaczej. Lub, przy odpowiednich ustawieniach, światło włącza się i wyłącza po pewnym czasie. Generalnie możliwości zastosowania takich czujników są bardzo duże.
Najważniejsze cechy czujek ruchu na podczerwień
Wewnątrz urządzenia znajdują się specjalne sensory, najczęściej stosowane jako elementy piroelektryczne, z zamocowanymi przed nimi soczewkami Fresnela. Za ich pomocą określono poziom promieniowania podczerwonego.
Większość nowoczesnych modeli czujników ruchu na podczerwień ma następujące cechy:
- Może wykrywać ruch w odległości około 20 m od miejsca instalacji.
- Zazwyczaj poziomy kąt widzenia wynosi około 110°.
- Jedna osoba może samodzielnie regulować czułość czujnika.
- Liczbę generowanych impulsów można regulować indywidualnie, dzięki czemu urządzenie może pracować nie tylko w środowiskach stabilnych, ale także niestabilnych.
- Łatwy w instalacji i konfiguracji.
- Urządzenia te wyróżniają się kompaktową obudową i nowoczesnym designem, dzięki czemu idealnie pasują do niemal każdego wnętrza.
- Specjalna technologia montażu czujnika ruchu na podczerwień pozwala na zamontowanie go na każdym rodzaju powierzchni.
- W razie potrzeby światło LED można łatwo wyłączyć.
- W większości przypadków urządzenie nie zareaguje na nieoczekiwane ruchy w chronionym obszarze.
- Istnieją specjalne środki ochronne, które niezawodnie chronią czujnik przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Zapewniona jest analiza sygnału z wielu elementów czujnika, co pozwala wykluczyć występowanie fałszywych alarmów.
Automatycznie kompensuje nagłe wahania temperatury powietrza w pomieszczeniu.
Dzięki doskonałemu działaniu czujnika ruchu na podczerwień pomieszczenie jest niezawodnie chronione przed intruzami. Jest to jeden z najpopularniejszych typów urządzeń stosowanych w systemach bezpieczeństwa.
Funkcjonalność i kryteria doboru czujek ruchu
Parametry, na podstawie których dobierany jest czujnik ruchu na podczerwień, decydują o jego charakterystyce technicznej. Ważne jest, aby ocenić, jakie wskaźniki są potrzebne do sprzętu, który działa w domu, na zewnątrz lub na świeżym powietrzu:
- W przypadku dużych pomieszczeń lub dziedzińców wybierz urządzenie o dużym obszarze detekcji. Kup proste modele w zakresie 10, 6 i 4 m do małych pomieszczeń lub klatek schodowych.
- W salonie odpowiednie są opcje o niskiej ochronie przed wilgocią. Pomieszczenia zewnętrzne lub mokre (baseny, szpitale) wymagają produktów o wysokim IP.
- Jeśli zamierzasz zamontować urządzenie na ścianie, najlepiej kupić model z zabezpieczeniami przed kradzieżą. W przeciwnym razie, poruszając się po ścianach, intruzi będą mogli wejść do domu.
- Poziom czułości czujnika ruchu na podczerwień określa, jak powolne i małe ruchy może wykrywać. Jest wystarczająco dużo nowoczesnych urządzeń, aby chronić mieszkanie przed złodziejami lub włączać oświetlenie w pokoju, gdy wchodzą. Czułe czujniki są instalowane w magazynach, w których przechowywane są drogie lub niebezpieczne produkty.