Jak zdobyć środki na własny biznes. Wyobraźmy sobie pewną sytuację. Jesteś młodą, przedsiębiorczą osobą. Chętnie się uczysz i nie boisz się życiowych wyzwań. Właśnie ukończyłeś studia i pragniesz rozkręcić coś własnego. Niestety nie masz środków, które umożliwiłyby Ci start w nowy biznes. Pomoc rodziców, choć cenna jest niewystarczająca, sam też nie posiadasz żadnych oszczędności. Pojawia się pytanie. Skąd wziąć pieniądze na własną działalność?

Czy pożyczki dla przedsiębiorców w Warszawie są jedyną opcją, by założyć własną działalność gospodarczą? Jakie są inne formy pozyskiwania środków na założenie firmy? Spieszymy z odpowiedzią na postawione pytania.

Urząd Pracy i pomoc dla przedsiębiorczych

Form pomocy dla początkujących przedsiębiorców jest mnóstwo. Jedną z nich jest ta, oferowana przez Urząd Pracy. Korzystając z tej opcji, liczyć możesz nawet na 6-krotności przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Jak na dobry początek to całkiem sensowna kwota. Przyznanie określonych środków w ramach pomocy startującym przedsiębiorcom przez PUP uzależnione jest od kilku istotnych czynników. Pracownicy PUP poddają analizie rynek pracy i szanse osoby, która zgłasza się z propozycją skorzystania z tej oferty. Myśląc o skorzystaniu z programu oferowanego przez PUP, musisz spełniać pewne wymagania. Na sam początek musisz być osobą zarejestrowaną jako bezrobotna, która w przeciągu minionych 12 miesięcy nie odrzucała rozmaitych ofert pracy i szkoleń. Kandydat na przyszłego przedsiębiorcę musi mieć również uregulowane składki ZUS, jeśli wcześniej prowadził działalność gospodarczą. Po uzyskaniu dofinansowania przez tę instytucję musisz wykazać się fakturami dotyczącymi zakupów instrumentów potrzebnych do prowadzenia firmy. Skorzystanie z oferty Urzędu Pracy to pierwsza z brzegu forma dofinansowania. Istnieją jeszcze inne możliwości pozyskiwania funduszy na start. Przejdźmy teraz do pożyczek dla firm na start. Udzielają je banki inwestycyjne. Opiszemy to pokrótce w poniższym paragrafie. 

Kredyty w bankach

Jeśli nie kwalifikujesz się do skorzystania z pomocy Urzędu Pracy, możesz skorzystać z kredytów udzielanych przez banki inwestycyjne. Procedura przyznania Ci określonej sumy na inicjację działalności gospodarczej wygląda podobnie jak w przypadku przyznania ci jakiegokolwiek innego kredytu w banku komercyjnym. Sprawdzana jest twoja zdolność kredytowa i szacuje się twój stan posiadania. W formie zabezpieczenia wystawia się np. nieruchomość pod hipotekę. Nie mając stosownego zabezpieczenia i płynności finansowej, możesz niestety obejść się smakiem. Wówczas dobrym rozwiązaniem dla ciebie przyszły przedsiębiorco jest mikro pożyczka unijna. Warto rozważyć tę opcję, jeśli jesteś młodym człowiekiem na dorobku, za to ze świetnymi pomysłami.

Wsparcie unijne

Do najważniejszych inicjatyw unijnych w zakresie pomocy potencjalnym przedsiębiorcom jest Inicjatywa JEROMIE. Zakłada ona udzielanie pożyczki unijnej na start wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom o zerowej historii kredytowej i nikłym zabezpieczeniu. Kredyt udzielany kandydatowi na przedsiębiorcę cieszy się niskim oprocentowaniem. Wynosi ono od 0 do 6% w skali roku. Kusząca alternatywa, nieprawdaż? Osoba, która ubiega się o wsparcie pochodzące z funduszy unijnych, musi spełnić pewne wymagania. Zacznijmy od tego, że celem inicjatywy JEROMIE jest wspieranie innowacyjnych firm, wdrażających nowoczesne technologie i zatrudniające od 1 do 250 pracowników. Środki zapewniane przez fundusze unijne służą do wdrażania nowoczesnych rozwiązań. Mówimy tu o digitalizacji miejsca pracy, wdrażanie rozwiązań przyjaznych środowisku i tym podobne. Warto rozważyć tę opcję.

Program “wsparcie na starcie”

Jak zdobyć środki na własny biznesJeśli jesteś świeżo po zakończeniu studiów I lub II stopnia, możesz skorzystać również i z tego źródła dofinansowania swojej koncepcji biznesowej. Z oferty programu skorzystać możesz również, jeśli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy. W celu skorzystania z tego niewątpliwego dobrodziejstwa powinieneś odwiedzić najbliższego pośrednika finansowego. Po przedstawieniu swojej sytuacji i koncepcji biznesowej wypełniasz specjalny wniosek. Następnie w terminie do 14 dni od złożenia pisemnego wniosku czekasz na decyzję kredytową. Jeśli twoje zgłoszenie zostanie pozytywnie rozpatrzone, podpiszesz umowę kredytową i otrzymasz określoną sumę przelewem na konto. Pożyczka na start udzielana w ramach omawianego programu jest niezwykle atrakcyjna dla potencjalnego przedsiębiorcy. Łączna wartość przyznanego kapitału wynieść może nawet 20-krotność standardowego wynagrodzenia. Oprocentowanie takiego kredytu, co równie istotne jest niezwykle niskie. Wynosi ono 0,44% w skali roku. To jednak nie wszystko. O ile zatrudnisz osobę bezrobotną, część pożyczki zostanie umorzona. Brzmi to niezwykle atrakcyjnie. 

Pozostałe formy dofinansowania 

Na podstawie powyższych paragrafów, wiesz już, że istnieje możliwość uzyskania pożyczek na start dla osób, które planują zainicjować własną działalność gospodarczą. Nie są to jedyne formy pozyskiwania środków na rozkręcenie własnego biznesu. O ile dysponujesz innowacyjnym pomysłem i planujesz wdrażać nowoczesne technologie, możesz postawić na zbiórkę pieniędzy na popularnych platformach crowdfundingowych. Wielu pomysłowych ludzi skorzystało na odważnym podejściu do tematu. Pomocną dłoń kierują tak zwani Aniołowie Biznesu, czyli inwestorzy. Zgłaszając się do takich osób z konkretnym, innowacyjnym projektem i pomysłem na start-up możesz liczyć na wsparcie finansowe. Inwestorzy stają się współudziałowcami w twojej firmie, ale za to zyskujesz niezbędne środki na prowadzenie działalności. 

Explore More

Zakłady pogrzebowe ze Szczecina

Zakłady pogrzebowe ze Szczecina

Organizacja pogrzebu to niezwykle trudny i emocjonalnie wymagający proces, który wymaga wielu decyzji i działań. W Szczecinie istnieje wiele zakładów pogrzebowych, które oferują szeroką gamę usług, pomagając rodzinom i bliskim

Badania prenatalne Szczecin

Badania prenatalne Szczecin

Badania prenatalne Szczecin to kluczowy element opieki prenatalnej, który umożliwia przyszłym rodzicom uzyskanie cennych informacji na temat zdrowia i rozwoju ich nienarodzonego dziecka. Dzięki nowoczesnym technologiom medycznym, badania te oferują

Kurzajki Warszawa

Kurzajki Warszawa

Kurzajki, choć nie zagrażające życiu, są problemem estetycznym i często źródłem dyskomfortu dla wielu osób. Warszawa, jako duża aglomeracja, oferuje szeroki zakres metod i specjalistów zajmujących się ich usuwaniem. W