Książki na jesienne wieczory – jesień kojarzy nam się z krótkimi dniami i ciemnymi nocami, podczas których siedzimy na kanapie z filiżanką herbaty i dobrą książką. Choć większość z nas nie ma wątpliwości, jak spędzać jesienne wieczory, problem może leżeć w doborze odpowiedniej literatury. Co czytać jesienią?

Fikcja, kryminały czy fantasy?

Książki na jesienne wieczory
Książki na jesienne wieczory

Zacznijmy od gatunków literackich, które naprawdę warto podchwycić jesienią? Cóż, mamy wiele propozycji do wyboru. Statystyki pokazują, że jesienią jesteśmy najbardziej otwarci na fikcję stworzoną przez człowieka i chcemy z emocjami przenieść się do innego świata. Coraz więcej osób zwraca się w stronę kryminałów, dzięki naszej pracy skupionej na szarych komórkach, zastanawiając się nad kontynuacją historii. Niektórzy ludzie lubią czytać science fiction. Popularne są również książki podróżnicze i historyczne oraz różne przewodniki. Więc co czytać jesienią? W rzeczywistości chodzi o nasze upodobania, a zatem i nasz gust. Pamiętaj, że jesienne wieczory z książkami powinny być najprzyjemniejsze – skupmy się więc na tytułach, które lubimy czytać. Niektórzy lubią rozkoszować się sentymentalnymi wspomnieniami, które przynosi nam październik czy listopad. Inni chcą zapomnieć o nieprzyjemnym oddechu i udać się w zupełnie odległy świat.

Propozycje na jesienną imprezę

Szukając porad na jesienną noc zastanówmy się, co chcemy przeczytać. Wolimy lekką fikcję, czy jesteśmy gotowi na mocniejsze wrażenia? Oto kilka tytułów, które zdecydowanie polecamy na tę jesień razem z https://literackigps.pl.

“Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”, Eliane Braun

Pierwsza propozycja doskonale odpowiada na potrzeby tych, którzy chcą podróżować daleko i jednocześnie poznawać współczesny świat. Autorka przenosi nas do Brazylii – ciepłej i słonecznej, ale też bardzo niebezpiecznej, nieco szarej i przytłoczonej smutkiem codzienności. Jak obiecuje, nie będzie to łatwa przejażdżka, ale czytelnicy zostaną całkowicie odmienieni.

“Lekcje chemii”, Bonnie Garmus

Kolejna książka zawiera porady nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn zaznajomionych z tematem równości. Akcja miała miejsce w latach 50., zaczynając od nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w nauce. Kolejna przygoda bohaterki pokazuje, że choć bycie kobietą nie jest łatwe, czas się zmienić, po prostu trzeba się uczyć i odważyć.

“Wszystkie pieniądze świata”, John Pearson

Niektórym na pewno ta książka kojarzy się z przebojem kinowym, ale warto też przeczytać jej wersję pisemną. Powieść śledzi trzy pokolenia rodziny potentatów naftowych. Choć ich życie wydaje się być pełne róż, na co dzień borykają się z problemami, z którymi nie potrafią sobie poradzić nawet w prostych sytuacjach. Ta książka pokazuje, że pieniądze, choć ważne, nie mogą być jedynym celem życia i powodem szczęścia.

“Niewinne ofiary”, Katarzyna Wołwowicz

Niewinne ofiary to książka dla kobiet, które chcą uciec od szarej rzeczywistości. Nie znajdziemy tu żadnych satyrycznych opowieści ani szczęśliwych zakończeń – bo to nie fikcja, to przerażająca powieść kryminalna. Nie bez powodu jest skierowany tylko do kobiet o silnych nerwach – ponieważ ofiarami przestępstw są dzieci. Czytelnicy śledzą tę historię, eksplorując najciemniejsze zakątki Jeleniej Góry.

“Ptakoterapia, jak przyroda uratowała mi życie”, Joe Harkness

Coraz więcej osób decyduje się na adopcję zwierząt domowych, takich jak psy czy koty. Z drugiej strony ptaki nie są zbyt popularne, co jest błędem! Autorzy książki uważają, że obserwacja ich codziennego życia może być formą terapii różnego rodzaju schorzeń. Ta literacka książka dedykowana jest tym, którzy szukają rozwiązań swoich problemów, ale jednocześnie skierowana jest również do terapeutów czy studentów psychologii zainteresowanych nietradycyjną terapią.

“Niespokojni ludzie”, Fredrik Backman

Na koniec warto poczytać komedię o ludziach przetrzymywanych w niewoli podczas oglądania mieszkań na sprzedaż. Liczne ciekawe zwroty akcji, zaskakujące dialogi i nietypowe dodatki dają czytelnikom chwilę na oderwanie się od codzienności.

Ulubione czytadła na jesień

Jesienią możemy sięgnąć po przeczytane książki i chętnie do nich wrócimy. Warto jednak zajrzeć do przedmiotów, które niedawno pojawiły się na sklepowych półkach, o czym pisze https://literackigps.pl/moje-rankingi/. Wiele z nich to idealna trampolina do codziennego życia, dzięki której możemy zapomnieć o deszczu, ciemności za oknami czy problemach, które niesie ze sobą każdy dzień. Pamiętajmy, że to, czy jesienna noc będzie udana, zależy tylko od nas i jak zdecydujemy się ją spędzić.

Explore More

Ranking książek

Ranking książek

Ranking książek: czy zastanawialiście się kiedyś, jakie książki znajdują się na szczycie list bestsellerów? Czy to tylko kwestia popularności czy może istnieją również inne czynniki wpływające na ich pozycję? Ranking

Miód

Miód

Miód to nektar zebranej mądrości pszczół. Na przestrzeni wieków miód był uważany za cenny skarb natury. Ten słodki płyn, otrzymywany z nektaru kwiatów przez prężnie pracujące pszczoły, nie tylko doskonale

Profesjonalna trampolina ogrodowa

Profesjonalna trampolina ogrodowa

Profesjonalna trampolina ogrodowa: każdy z nas pamięta te beztroskie dni dzieciństwa, kiedy skakanie na trampolinie było jednym z największych przeżyć dnia. Skoki, salta, i radość z unoszenia się w powietrzu