Jeśli chodzi o fotografię, czym jest ISO? ISO mierzy światłoczułość elementu odbierającego. Wcześniej był to papier filmowy i fotograficzny. Zmiana ISO wymaga usunięcia jednego filmu i włożenia drugiego. Dziś najczęstszym ISO jest światłoczułość matrycy. Wszystkie rzeczy są równe, im wyższa wartość ISO ustawiona w aparacie, tym mniej światła potrzebuje aparat, aby uzyskać odpowiednio naświetlone zdjęcie.

Niektóre informacje na temat wrażliwości folii lub podłoża na światło

ISO nie jest jakąś naukowo obliczoną wartością, nie jest to metr czy kilogram. ISO to nazwa normy. W rzeczywistości wielu fotografów, którzy pracowali w fotografii pod koniec ubiegłego wieku, wyraźnie pamięta film, w którym światłoczułość wyrażano w DIN i ASA, a do przeliczania tych jednostek zawsze podawano tabelę. Dziś trudno, jeśli w ogóle jest to możliwe, znaleźć standardy czujników inne niż ISO.

W fotografii analogowej ISO reprezentuje czułość filmu na światło. Jest mierzony w liczbach (liczby na kasetach z filmami – 100, 200, 400, 800 itd.). Im niższa liczba, tym niższa prędkość filmu. W fotografii cyfrowej ISO mierzy czułość przetwornika obrazu. Ta sama zasada dotyczy fotografii cyfrowej ISO i fotografii analogowej. Im niższa liczba, tym mniej czuły aparat na światło i drobniejsze ziarno.

Wyższe ustawienia ISO są zwykle używane, gdy nie ma wystarczającej ilości światła, aby uzyskać krótszy czas otwarcia migawki. Na przykład fotograf kręci wydarzenie sportowe w holu. Aby zamrozić ruch i uzyskać dobre techniczne ujęcie, trzeba podnieść czułość ISO, co niestety prowadzi do większego szumu w kadrze. Na przykład zdjęcie wykonane przy ISO 100 będzie miało gładszą powierzchnię obrazu niż zdjęcie wykonane przy ISO 3200. Przy ISO 100 ogólny wynik to wizualnie normalne zdjęcie, z doskonałą wyrazistością obrazu pomimo niewielkiego szumu/ziarnistości.

Aparat — automatyczny i nieautomatyczny tryb robienia zdjęć

Większość początkujących fotografów lub hobbystów zazwyczaj woli robić zdjęcia aparatem cyfrowym w trybie automatycznym. W takim przypadku aparat wybierze odpowiednie ustawienie ISO w oparciu o warunki fotografowania i spróbuje użyć najniższej możliwej wartości. Wiele nowoczesnych modeli, nawet zwykłych aparatów kompaktowych, jest wyposażonych w tryby, w których fotograf może kontrolować ISO. Ponieważ ten parametr jest bardzo ważny i od niego zależy jakość techniczna zdjęcia, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści zawsze to zauważą.

Kiedy początkujący nauczą się trochę o trybach fotografowania nieautomatycznych, zwrócą uwagę, że wraz ze zmianą czułości ISO zmienia się wartość przysłony i czas otwarcia migawki. To pokazuje, że ISO ma bezpośredni wpływ zarówno na przysłonę, jak i czas otwarcia migawki. Nawet jeśli kamera automatycznie dobierze parę, to analizuje wartości i podaje wartości potrzebne do uzyskania dojrzałej technicznie kadru. Na przykład, jeśli twój aparat ma ISO 100 do 400, możesz robić zdjęcia z krótszym czasem otwarcia migawki i/lub z mniejszą przysłoną.

Ustawienia parametrów fotografowania – najważniejsze pytanie

  • Światło. Czy obiekt jest jasny?
  • Ziarno. Potrzebujesz ziarnistej powierzchni obrazu lub czystej ramki bez szumów?
  • Statyw. Używasz go dzisiaj na planie?
  • Poruszający się obiekt. Czy obiekt porusza się czy jest nieruchomy?
Czym jest ISO
Czym jest ISO

Jeśli wokół jest dużo światła, a fotograf chce jak najczystszego zdjęcia, używając statywu do nieruchomych obiektów, może bezpiecznie użyć najniższego możliwego ISO dla aparatu. Rezultatem jest dobrze wykonana struktura techniczna. Co zrobić, jeśli na zewnątrz jest pochmurno lub ciemno albo jeśli fotografujesz w pomieszczeniu (co naturalnie oznacza słabe oświetlenie), bez statywu, a aparatu nie można serwisować? Ponadto, gdy robisz zdjęcia przez długi czas, nie możesz uniknąć drgań aparatu podczas robienia zdjęć z ręki? Musisz zwiększyć czułość ISO. Jeśli obiekt jest nadal w ruchu, to jak mówi fotograf, ISO musi być podniesione do wartości krytycznej. Ta akcja pozwala robić zdjęcia przy dłuższych czasach otwarcia migawki, a nawet jest bardzo ostry i ostry, ale dodaje cyfrowe ziarno.

Okoliczności, w których fotografowie mogą potrzebować zmienić ustawienia aparatu na wyższą czułość:

  • Zajęcia sportowe w pomieszczeniach. Obiekt porusza się szybko, a światło jest ograniczone.
  • Koncert. Fotografowanie w słabym oświetleniu i nieużywanie lampy błyskowej zmusi czułość ISO do maksymalnego zwiększenia, z jakim może sobie poradzić aparat.
  • Galerie sztuki, muzea, kościoły itp. Obecne prawo zabrania fotografowania z lampą błyskową. Obiekt powinien być dobrze oświetlony, aby uzyskać prawidłowe ujęcia techniczne.
  • ISO jest ważnym aspektem w fotografii. Możliwość zarządzania nim daje większe możliwości kontrolowania aktywności kamery.

Kilka złotych zasad dla początkujących fotografów:

  • Zawsze chcesz robić zdjęcia z jak najniższą możliwą wartością ISO
  • Zawsze, gdy jest szansa na obniżenie ISO – warto to zrobić
  • Zwiększ wartość ISO tylko wtedy, gdy jest to konieczne, na przykład gdy niska prędkość migawki ISO jest zbyt wolna dla normalnych zdjęć z ręki
  • Użyj najniższej wartości ISO, musisz otworzyć przysłonę tak szeroko, jak to możliwe
  • W przypadku fotografowania z lampą błyskową czułość ISO nie powinna być wysoka.

Explore More

Konsultant ślubny

Konsultant ślubny

Konsultant ślubny: Organizacja ślubu to nie lada wyzwanie. Wiele par narzeczonych stoi przed dylematem, jak stworzyć wymarzone wesele, które pozostanie w pamięci gości na długie lata. Na szczęście istnieje ktoś,

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Uzależnienia to problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uzależnieni od substancji chemicznych, jak alkohol czy narkotyki, czy też od zachowań, takich jak hazard

Krematorium dla zwierząt w Szczecinie

Krematorium dla zwierząt w Szczecinie

Krematorium dla zwierząt w Szczecinie – czy to odpowiedni sposób na pochówek? Na śmierć naszego zwierzęcego przyjaciela nikt nie jest w stanie się przygotować. Co prawda mamy świadomość tego, że istoty