Wykorzystanie radaru w systemach zabezpieczenia technicznego – Podczas ochrony obiektów ważne jest, aby ograniczyć liczbę fałszywych alarmów, jednocześnie nie pomijając rzeczywistych zdarzeń. Standardowe systemy nadzoru działają stabilnie w dobrych warunkach optycznych, ale mogą ulec awarii w przypadku zakłóceń (niekorzystne warunki pogodowe).

Radar pozwala uniknąć tego problemu. Systemy bezpieczeństwa, w których głównym elementem roboczym jest radar, to stosunkowo nowy kierunek w ochronie własności prywatnej i komercyjnej. Wcześniej podobne systemy ochrony były stosowane tylko w przemyśle wojskowym i pokrewnym. Po dokonaniu oceny ich zalet, wyprodukowano nowe systemy bezpieczeństwa do użytku komercyjnego w instalacjach cywilnych, które szybko stały się popularne.

Cel zastosowania radaru w systemach zabezpieczenia technicznego

Radary w systemach zabezpieczenia technicznego przeznaczone są do ochrony naziemnej dużych obszarów przemysłowych i infrastruktury krytycznej przed niepożądanym personelem i pojazdami. Radar jest urządzeniem wyposażonym w szereg technologii służących do wykrywania obiektów oraz określania ich zasięgu i parametrów geometrycznych metodami opartymi na emisji fal radiowych i rejestrowaniu odbić od obiektów. Zasadniczo jest to technologia wykorzystująca fale radiowe do wykrywania obiektów i określania ich odległości. Opracowane do celów wojskowych, szybko trafiły na inne rynki. Do popularnych dziś zastosowań należą: prognozowanie pogody, monitorowanie ruchu, ochrona obiektów prywatnych i cywilnych, unikanie kolizji w lotnictwie i żegludze.

Dziś, obserwując zastosowanie radarów w systemach bezpieczeństwa technicznego, mogą one uzupełniać kamery i sprzęt wykorzystujący inne technologie w celu rozbudowy i zwiększenia efektywności systemów nadzoru. Radar przeznaczony jest do monitorowania terenów otwartych. Mogą to być tereny przemysłowe, parkingi, lotniska, porty, na których w okresie ochronnym nie jest prowadzona żadna działalność.

Cel radaru

Aby podjąć działania przeciwko zagrożeniu, nie wystarczy wykryć cel, ważne jest, aby go rozpoznać: określić rozmiar, rodzaj i prędkość zagrożenia. Systemy bezpieczeństwa można więc uzupełnić o kamery PTZ ze zmiennym zoomem. Radar w systemach bezpieczeństwa sprawdził się w sytuacjach, w których inne technologie nadzoru mogą zawieść, takich jak słabe oświetlenie, ciemność i mgła.

Urządzenie zapewnia stabilną pracę w sytuacji, gdy monitoring wizyjny połączony z analizą obrazu wideo może wywołać fałszywe alarmy: w przypadku poruszających się cieni lub świateł w okolicy, przy złej pogodzie lub np. gdy na zainstalowanych kamerach pojawią się krople deszczu lub owady. Kolejną zaletą radaru jest prywatność nadzoru. Nie można zidentyfikować osób na podstawie danych otrzymanych z radaru. Radar w systemie bezpieczeństwa może być używany jako samodzielne urządzenie. Dotyczy to obszarów, w których kamery są zabronione ze względu na prywatność.

Radar 3D w technologii CTRL+SKY RADAR System bezpieczeństwa

Wykorzystanie radaru w systemach zabezpieczenia
Wykorzystanie radaru w systemach zabezpieczenia

System radarowy Ctrl+Sky Radar 3D szybko śledzi obiekty w promieniu 360 stopni w odległości 3-5 kilometrów. Te innowacyjne urządzenia nie posiadają ruchomych części, wykorzystują pasywne chłodzenie, a analiza zebranych danych odbywa się bezpośrednio w urządzeniu. W tym systemie zabezpieczeń technicznych znajduje się czujnik radarowy FMCM (Frequency Modulated Continuous Wave), którego zadaniem jest ograniczenie częstotliwości po stronie przetwarzania danych. RADAR 3D działa w paśmie X, wykorzystuje technologię MIMO (jednoczesne wysyłanie i odbieranie wielu strumieni danych) oraz transmisję wieloantenową, dzięki czemu wykrywanie obiektów jest dokładniejsze.

System Ctrl+Sky zawiera autorskie rozwiązania, dzięki czemu specjaliści bez problemu dostosują go do wymagań danego klienta. System jest dwojakiego rodzaju, a mianowicie: stacjonarny i mobilny. W pierwszym przypadku systemy zabezpieczeń technicznych mają za zadanie trwale chronić określony obiekt lub teren. Radar z kolei może łatwo zmieniać swoje położenie w zależności od aktualnych potrzeb.

Niezależnie od wybranego typu, Ctrl+Sky zostało dopracowane pod kątem optymalnej wydajności, z uwzględnieniem specyfiki aplikacji docelowej. Zastosowanie tego typu radaru w systemach bezpieczeństwa technicznego okazało się bardzo przydatne. Działają na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, obiektów rządowych i prywatnych, lotnisk, dużych wydarzeń, stadionów i stref VIP.

Radar jako integralna część systemu przeciwdronowego

Rosnące zagrożenie ze strony dronów powoduje, że należy szukać rozwiązań, które pozwolą je wyeliminować. Ctrl+Sky jest przydatny w technicznych systemach bezpieczeństwa, ponieważ jest skuteczny przeciwko tym dronom. Zadaniem radaru jest najpierw wykrycie drona, następnie śledzenie go, a na końcu stłumienie. Charakteryzuje się dokładnością śledzenia, skutecznością zagłuszania dronów. Osoby obsługujące radar mogą za pomocą specjalnej aplikacji C2 konfigurować, monitorować i sterować całym systemem. Co bardzo ważne, z systemu antydronowego Ctrl+Sky można korzystać zarówno w dzień, jak iw nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Explore More

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?
6 grudnia 2022 0 Comments 0 tags

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień? Czujki ruchu są szeroko stosowane w systemach bezpieczeństwa do wykrywania włamań oraz do automatyzacji technologii oświetlenia i klimatyzacji w domach i biurach. Analitycy spodziewają

Klimatyzacja

Klimatyzacja
13 września 2023 0 Comments 0 tags

Klimatyzacja: W dzisiejszych czasach, kiedy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne, klimatyzacja staje się nie tylko luksusem, ale często koniecznością. Kiedy temperatury latem sięgają rekordowych poziomów, a upały są

Wyparki przemysłowe

Wyparki przemysłowe
29 stycznia 2024 0 Comments 0 tags

W dzisiejszym dynamicznym świecie przemysłowym, ciągłe doskonalenie procesów produkcyjnych oraz efektywne zarządzanie zasobami są kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Jednym z ważnych procesów w przemyśle jest odparowywanie substancji, które odgrywa