Co to jest karta RFID? Karty zbliżeniowe to podgatunek kart plastikowych, różniący się jedynie obecnością w środku chipa RFID, który podczas produkcji jest wypalany pomiędzy warstwami plastiku. Oprócz bezdotykowego chipa RFID, karty mogą zawierać inne opcje personalizacji: kody kreskowe, paski magnetyczne, numery seryjne itp.

Technologia RFID opiera się na wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Za jego pomocą przeprowadzane jest automatyczne rozpoznawanie, rejestrowane są obiekty. RFID to system komunikacji jednokierunkowej. Dane z taga są przesyłane do czytnika zbliżeniowego. Zwykle służy do tego antena RFID, która odbiera fale elektromagnetyczne z nadajnika.

Co to jest karta RFID?

Karta RFID to karta zbliżeniowa będąca elementem radiowej identyfikacji obiektu. Nośnik chipa RFID jest integralną częścią systemu RFID. Plastikowe karty zbliżeniowe składają się z chipa przechowującego informacje oraz anteny przesyłającej sygnał do czytnika RFID. Czip RFID przechowuje unikalny identyfikator, którego baza danych może użyć do odczytania lub zapisania niezbędnych informacji.

Karty RFID składają się z kilku elementów, m.in.:

Chipy przechowujące informacje. Czip RFID gromadzi unikalny identyfikator, według którego mogą być wykonywane operacje w bazie danych zgodnie z przeznaczeniem systemu identyfikacji radiowej, tj.: odczyt, zapis, autoryzacja itp.
Antena – Nadajnik sygnału czytnika RFID.

Co to jest karta RFID?
Co to jest karta RFID?

Do tej pracy przewidziano czytnik informacji z elementem RFID, który zapewnia połączenie urządzenia RFID z bazą danych przechowującą identyfikator karty. Maksymalna ochrona danych przed fałszerstwem i wysokie bezpieczeństwo to kluczowe kryteria przy produkcji tych kart. Systemy RFID opierają się na radiowej transmisji i rejestracji informacji. Poprzez fale radiowe wszystkie dane są zapisywane na chipie, tam przechowywane i odczytywane z chipa przez specjalne urządzenie zbierające informacje, czytnik.

Technologia RFID znajduje zastosowanie w różnych branżach, w których istnieje potrzeba automatyzacji i śledzenia przepływów pracy. Na przykład w branży detalicznej, farmaceutycznej (śledzenie autentyczności leków), branży bibliotecznej, transporcie i logistyce magazynowej. Wykorzystywane są również w systemach płatności zbliżeniowych, systemach kontroli i zarządzania dostępem i nie tylko. Dzięki komunikacji bezprzewodowej karty RFID są użyteczne i trwalsze niż karty magnetyczne, które szybko się zużywają.

Bezkontaktowa karta inteligentna RFID

Jeśli porównamy karty zbliżeniowe RFID z tradycyjnymi kartami plastikowymi, to model z chipem może wykazać się wieloma zaletami:

  • Możliwość pracy zdalnej, która często wykorzystywana jest do pokrycia kosztów przesyłki.
  • Karty inteligentne mają unikalny kod cyfrowy i antenę, która oddziałuje z falami radiowymi, dlatego nazywane są zbliżeniowymi.
  • Wyższe bezpieczeństwo i wyższy poziom szyfrowania umożliwiają wykorzystanie kart RFID do uzyskiwania dostępu do systemów w przedsiębiorstwach.
  • Technologia fal radiowych eliminuje mechaniczne zużycie produktu i zwiększa jego żywotność.

Karty chipowe do systemów dostępu do transportu i płatności

Karty RFID są znane wielu osobom w systemach płatności tranzytowych, zwykle w metrze, a nie w autobusie. Model z chipem może wygodnie zastąpić drobne, które musisz wyjąć z kieszeni, płacąc za transport. Inteligentne modele są również wykorzystywane w systemach dostępu agencji rządowych. Zapewniają osobisty dostęp do budynków, biur, szatni w klubach fitness. Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojej firmy i zmodernizować klucze, wystarczy kupić karty RFID z chipem do systemu kontroli i zarządzania oraz ustawić poziomy dostępu dla każdego pracownika. Nikt nie może sfałszować ani otworzyć takiego klucza.

Obszary zastosowań kart z chipami RFID

Dzisiejsze karty RFID występują w wielu odmianach. Używamy tych kart prawie codziennie.

Kluczowe miejsca do rozważenia technologii RFID:

  • Płacąc za przejazd komunikacją miejską, używaj karty z chipem RFID. Gdy tylko przesuniemy kartę, czytnik kart rozpoznaje informacje i pobiera opłatę.
  • Zazwyczaj niektóre firmy używają systemu przepustek do rejestrowania, kiedy pracownicy przychodzą do pracy. Również niektóre rodzaje kart chipowych są przepustką do niektórych pokoi, ale nie dla wszystkich.
  • Bankowe karty RFID służą do płatności zbliżeniowych za towary lub usługi. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników kart ich użycie jest zwykle ograniczone kwotą, którą można obciążyć.
  • Niektóre systemy alarmów samochodowych działają również z wykorzystaniem technologii RFID.
  • Aplikacje

Technologia RFID jest wykorzystywana w prawie wszystkich dziedzinach naszego życia, czy to w transporcie publicznym, czy podczas zakupów w sklepie spożywczym lub odzieżowym. Istnieje kilka typów kart RFID, takich jak karty z dwoma chipami, które mają dwie anteny i dwa chipy działające na różnych częstotliwościach i są używane w środowiskach wewnętrznych z wieloma użytkownikami.

Explore More

Wyparki przemysłowe

Wyparki przemysłowe
29 stycznia 2024 0 Comments 0 tags

W dzisiejszym dynamicznym świecie przemysłowym, ciągłe doskonalenie procesów produkcyjnych oraz efektywne zarządzanie zasobami są kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Jednym z ważnych procesów w przemyśle jest odparowywanie substancji, które odgrywa

Destylarka rozpuszczalników zastosowanie w przemyśle

Destylarka rozpuszczalników zastosowanie w przemyśle
16 lutego 2024 0 Comments 0 tags

Destylacja rozpuszczalników odgrywa niezwykle istotną rolę w różnych gałęziach przemysłu, szczególnie w produkcji farmaceutycznej i kosmetycznej. Jest to proces, który umożliwia precyzyjną separację substancji chemicznych, co jest niezbędne do uzyskania

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?
6 grudnia 2022 0 Comments 0 tags

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień? Czujki ruchu są szeroko stosowane w systemach bezpieczeństwa do wykrywania włamań oraz do automatyzacji technologii oświetlenia i klimatyzacji w domach i biurach. Analitycy spodziewają