Co to jest karta RFID? Karty zbliżeniowe to podgatunek kart plastikowych, różniący się jedynie obecnością w środku chipa RFID, który podczas produkcji jest wypalany pomiędzy warstwami plastiku. Oprócz bezdotykowego chipa RFID, karty mogą zawierać inne opcje personalizacji: kody kreskowe, paski magnetyczne, numery seryjne itp.

Technologia RFID opiera się na wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Za jego pomocą przeprowadzane jest automatyczne rozpoznawanie, rejestrowane są obiekty. RFID to system komunikacji jednokierunkowej. Dane z taga są przesyłane do czytnika zbliżeniowego. Zwykle służy do tego antena RFID, która odbiera fale elektromagnetyczne z nadajnika.

Co to jest karta RFID?

Karta RFID to karta zbliżeniowa będąca elementem radiowej identyfikacji obiektu. Nośnik chipa RFID jest integralną częścią systemu RFID. Plastikowe karty zbliżeniowe składają się z chipa przechowującego informacje oraz anteny przesyłającej sygnał do czytnika RFID. Czip RFID przechowuje unikalny identyfikator, którego baza danych może użyć do odczytania lub zapisania niezbędnych informacji.

Karty RFID składają się z kilku elementów, m.in.:

Chipy przechowujące informacje. Czip RFID gromadzi unikalny identyfikator, według którego mogą być wykonywane operacje w bazie danych zgodnie z przeznaczeniem systemu identyfikacji radiowej, tj.: odczyt, zapis, autoryzacja itp.
Antena – Nadajnik sygnału czytnika RFID.

Co to jest karta RFID?
Co to jest karta RFID?

Do tej pracy przewidziano czytnik informacji z elementem RFID, który zapewnia połączenie urządzenia RFID z bazą danych przechowującą identyfikator karty. Maksymalna ochrona danych przed fałszerstwem i wysokie bezpieczeństwo to kluczowe kryteria przy produkcji tych kart. Systemy RFID opierają się na radiowej transmisji i rejestracji informacji. Poprzez fale radiowe wszystkie dane są zapisywane na chipie, tam przechowywane i odczytywane z chipa przez specjalne urządzenie zbierające informacje, czytnik.

Technologia RFID znajduje zastosowanie w różnych branżach, w których istnieje potrzeba automatyzacji i śledzenia przepływów pracy. Na przykład w branży detalicznej, farmaceutycznej (śledzenie autentyczności leków), branży bibliotecznej, transporcie i logistyce magazynowej. Wykorzystywane są również w systemach płatności zbliżeniowych, systemach kontroli i zarządzania dostępem i nie tylko. Dzięki komunikacji bezprzewodowej karty RFID są użyteczne i trwalsze niż karty magnetyczne, które szybko się zużywają.

Bezkontaktowa karta inteligentna RFID

Jeśli porównamy karty zbliżeniowe RFID z tradycyjnymi kartami plastikowymi, to model z chipem może wykazać się wieloma zaletami:

  • Możliwość pracy zdalnej, która często wykorzystywana jest do pokrycia kosztów przesyłki.
  • Karty inteligentne mają unikalny kod cyfrowy i antenę, która oddziałuje z falami radiowymi, dlatego nazywane są zbliżeniowymi.
  • Wyższe bezpieczeństwo i wyższy poziom szyfrowania umożliwiają wykorzystanie kart RFID do uzyskiwania dostępu do systemów w przedsiębiorstwach.
  • Technologia fal radiowych eliminuje mechaniczne zużycie produktu i zwiększa jego żywotność.

Karty chipowe do systemów dostępu do transportu i płatności

Karty RFID są znane wielu osobom w systemach płatności tranzytowych, zwykle w metrze, a nie w autobusie. Model z chipem może wygodnie zastąpić drobne, które musisz wyjąć z kieszeni, płacąc za transport. Inteligentne modele są również wykorzystywane w systemach dostępu agencji rządowych. Zapewniają osobisty dostęp do budynków, biur, szatni w klubach fitness. Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojej firmy i zmodernizować klucze, wystarczy kupić karty RFID z chipem do systemu kontroli i zarządzania oraz ustawić poziomy dostępu dla każdego pracownika. Nikt nie może sfałszować ani otworzyć takiego klucza.

Obszary zastosowań kart z chipami RFID

Dzisiejsze karty RFID występują w wielu odmianach. Używamy tych kart prawie codziennie.

Kluczowe miejsca do rozważenia technologii RFID:

  • Płacąc za przejazd komunikacją miejską, używaj karty z chipem RFID. Gdy tylko przesuniemy kartę, czytnik kart rozpoznaje informacje i pobiera opłatę.
  • Zazwyczaj niektóre firmy używają systemu przepustek do rejestrowania, kiedy pracownicy przychodzą do pracy. Również niektóre rodzaje kart chipowych są przepustką do niektórych pokoi, ale nie dla wszystkich.
  • Bankowe karty RFID służą do płatności zbliżeniowych za towary lub usługi. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników kart ich użycie jest zwykle ograniczone kwotą, którą można obciążyć.
  • Niektóre systemy alarmów samochodowych działają również z wykorzystaniem technologii RFID.
  • Aplikacje

Technologia RFID jest wykorzystywana w prawie wszystkich dziedzinach naszego życia, czy to w transporcie publicznym, czy podczas zakupów w sklepie spożywczym lub odzieżowym. Istnieje kilka typów kart RFID, takich jak karty z dwoma chipami, które mają dwie anteny i dwa chipy działające na różnych częstotliwościach i są używane w środowiskach wewnętrznych z wieloma użytkownikami.

Explore More

Wyparki próżniowe a odzyskanie cennych substancji

Wyparki próżniowe a odzyskanie cennych substancji

W dzisiejszych czasach, przemysł coraz bardziej dąży do wykorzystywania nowoczesnych technologii, które nie tylko zapewniają efektywność procesów, ale także są przyjazne dla środowiska. Jedną z takich innowacyjnych technologii jest wyparka

Filtry kasetowe producent

Filtry kasetowe producent

Filtry kasetowe producent: Niekwestionowanym priorytetem współczesnego społeczeństwa jest troska o jakość powietrza oraz wody, które konsumujemy. W obliczu rosnącej industrializacji, zanieczyszczenia środowiska stają się realnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego i

Lakiernia proszkowa z zachodniopomorskiego

Lakiernia proszkowa z zachodniopomorskiego

Lakiernia proszkowa z zachodniopomorskiego: w dzisiejszych czasach, kiedy wygląd i trwałość wyrobów mają ogromne znaczenie, technologie lakierni odgrywają kluczową rolę. Jedną z najefektywniejszych i coraz bardziej popularnych metod jest lakiernia